Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr VIII współpracuje z opolskimi uczelniami – Uniwersytetem Opolskim, Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową i Politechniką Opolską. Z UO i PMWSZ podpisano umowy stałej współpracy, dzięki czemu uczniowie będą mogli uczyć się od wykładowców w murach uczelni. Ta współpraca ma na celu poszerzenie wiedzy, pogłębienie zainteresowań uczniów oraz pokazanie im specyfiki studiowania. Spotkania z wykładowcami nie przypominają zwykłych lekcji, lecz … zajęcia na uczelni. Odbywają się nie tylko w salach wykładowych, ale i w specjalistycznych laboratoriach.

Dzięki wykładom, warsztatom i ćwiczeniom laboratoryjnym uczniowie będą mogli świadomie dokonać wyboru dalszego kierunku kształcenia, a mury wyższej uczelni nie będą im straszne. Tematyka zajęć, w których uczestniczą uczniowie Ósemki, związana jest z profilami klas. Uczniowie klasy medycznej z elementami ratownictwa i dietetyki systematycznie uczęszczają na zajęcia do Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej. Brali już udział w warsztatach z dietetyki, na których sprawdzali prawidłowość masy ciała i dostosowywali rodzaj diety do trybu życia i aktywności. Do interesujących należała wizyta w laboratorium chemicznym, w którym uczniowie poznali warsztat pracy kosmetologa, a następnie samodzielnie wykonywali kosmetyki. Przyszli medycy dzięki instruktorom PCK nauczyli się udzielać pierwszej pomocy, a swoje umiejętności doskonalili w PMWSZ. W laboratorium tej uczelni odbyła się także wyjątkowa lekcja chemii. – Najciekawsze były wykłady i ćwiczenia z kosmetologii. Nie zdawałyśmy sobie sprawy, że samodzielne tworzenie maści, kremów czy toników może być takie pasjonujące – mówią Maja i Natalia z klasy I A. Uczniowie klasy informatyczno-matematycznej mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach z robotyki i warsztatach pisania gier komputerowych na Politechnice Opolskiej. Dzięki współpracy z tą uczelnią ścisłowcy mogą poznawać podstawy programowania w ramach koła Grupa.NET. Uczniowie klasy humanistyczno-prawnej z elementami psychologii również rozwijają swoje zainteresowania. Dzięki współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji mieli okazję zobaczyć uczelnianą salę rozpraw i dowiedzieć się o uczestnikach procesu sądowego. Zobaczyli także laboratorium kryminalistyczne, w którym poznali podstawowe metody pracy śledczego. Humaniści wysłuchali także wykładu dziekana wydziału Piotra Steca, który dotyczył roli prawa i prawników we współczesnym świecie. Kolejne zajęcia na tym wydziale będą dotyczyć metod ustalania tożsamości sprawcy. Dzięki współpracy ze szkołami wyższymi nauka z pewnością jest bardziej atrakcyjna, a spotkania z naukowcami poszerzają horyzonty.