O nas w mediach

1 września oficjalnie rozpoczęło działalność Liceum Ogólnokształcące nr VIII w Opolu, które korzysta z bazy i kontynuuje tradycje Publicznego Gimnazjum nr 5. Młodzież ma już za sobą kilka bardzo ważnych wydarzeń. Jednym z nich był wyjazd integracyjny na Górę Świętej Anny. Choć pogoda płatała figle, wszystkim dopisywały humory. Wyjazd stał się świetną okazją do poznania nowych koleżanek i kolegów, a także wychowawców. Uczniowie każdej klasy otrzymali zadanie, by zaprezentować się jako zespół, dlatego pokoje i korytarze ośrodka wypełnił taniec, śpiew i gorące dyskusje dotyczące ważnej kwestii - jak odegrać zaplanowaną scenkę, by najlepiej wypaść.

Uniwersytet Opolski będzie współpracował z Liceum Ogólnokształcącym nr 8 w Opolu, które powstanie na bazie dotychczasowego Publicznego Gimnazjum nr 5. Jak tłumaczy Lucyna Dzikiewicz-Niski, dyrektor szkoły, zaplanowano wiele wspólnych działań, które obejmą trzy profile tworzonych klas: medyczny z elementami ratownictwa i dietetyki, informatyczno-matematyczny i humanistyczno-prawny.

Podpisanie listu intencyjnego. Od lewej: Krystian Kobyłka (dyrektor OTLiA), Lucyna Dzikiewicz-Niski (dyrektor PG5 Opole), Alicja Morawska-Rubczak (pedagog teatru i kierownik literacki Opolskiego Teatru Lalki i Aktora)

Podczas konferencji „Edukacja teatralna w szkole – potrzeby i wyzwania” spotkali się w środę dyrektorzy opolskich placówek oświatowych. Prócz dyskusji, sześć placówek podpisało listy intencyjne mówiące o objęciu patronatem teatru ich klas.

Pierwsze spotkanie dotyczące edukacji teatralnej w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora odbyło się pod koniec września. Gościło na nim ponad 70 dyrektorów z opolskich szkół. - Już wtedy rozmawialiśmy o różnych formach współpracy teatru ze szkołami z Opolszczyzny, a szczególnym zainteresowaniem cieszyły się kwestie klasy patronackich – przypomina Alicja Morawska-Rubczak, pedagog teatru i kierownik literacki Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

W efekcie dzisiaj kolejnych pięć szkół i przedszkole z Opolszczyzny zostało objętych patronatem OTLiA. Należą do nich: Publiczne Gimnazjum nr 10 w Opolu (kl. III), I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu (kl. II), Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Nasza Szkoła” w Opolu (grupa teatralna), Publiczne Gimnazjum nr 5 im. Aleksandra Kamińskiego w Opolu (kl. I), Publiczne Gimnazjum nr 7 im. Generała Władysława Andersa w Opolu (kl. I) i Przedszkole Publiczne nr 56 w Opolu.

W tym roku obchodzimy jubileusze dwóch wielkich twórców literatury dziecięcej – 130. urodziny Kornela Makuszyńskiego oraz 120. Juliana Tuwima. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna do wspólnego czytania w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zaprosiła również uczniów naszego gimnazjum. W maratonie wiersze czytali: Julia Piegrza i Izabela Holc kl. Ia, Dominika Kościelak, Adam Maluszczak, Julia Nowicka, Wiktoria Szatkowska oraz Piotr Walasik z kl. I c. Otrzymaliśmy certyfikat uczestnictwa podobnie jak pozostali goście.

Festiwal Nauki w PG5 Festiwal Nauki trwał przez dwa dni w Publicznym Gimnazjum nr 5 przy ul. Ozimskiej.

W lekcjach pokazowych brało udział blisko czterystu uczniów z opolskich szkół podstawowych.

- Pokazujemy, że nauka może być ciekawa i przyjemna. Nasi nauczyciele i uczniowie prowadzili zajęcia humanistyczno-językowe i matematyczno-przyrodnicze. W tym roku wszystkich chętnych ledwo pomieściliśmy - mówi Lucyna Dzikiewicz, dyrektor "piątki”.

Wielkie emocje wzbudziły pokazy chemiczne. Dzieci z zapartym tchem śledziły tzw. Zielonego Smoka, reakcję powstawania i spalania estru (zapachowy związek chemiczny) czy wybuchy baniek mydlanych wypełnionych wodorem