1 września oficjalnie rozpoczęło działalność Liceum Ogólnokształcące nr VIII w Opolu, które korzysta z bazy i kontynuuje tradycje Publicznego Gimnazjum nr 5. Młodzież ma już za sobą kilka bardzo ważnych wydarzeń. Jednym z nich był wyjazd integracyjny na Górę Świętej Anny. Choć pogoda płatała figle, wszystkim dopisywały humory. Wyjazd stał się świetną okazją do poznania nowych koleżanek i kolegów, a także wychowawców. Uczniowie każdej klasy otrzymali zadanie, by zaprezentować się jako zespół, dlatego pokoje i korytarze ośrodka wypełnił taniec, śpiew i gorące dyskusje dotyczące ważnej kwestii - jak odegrać zaplanowaną scenkę, by najlepiej wypaść.

Prowadzone przez szkolnych pedagogów zajęcia integracyjne pozwoliły nie tylko na wzajemne poznanie się, ale także na odkrycie swoich mocnych stron. Uczniowie mieli również okazję pochwalić się swoimi zainteresowaniami oraz pasjami. Na wspólnym wyjeździe nie mogło zabraknąć tańców z kultową już belgijką.

Przy okazji wieczornych spotkań odkryto prawdziwe talenty artystyczne. Gratulacje należą się tym, którzy mieli odwagę je zaprezentować.

Nie samą zabawą jednak człowiek żyje. Uczniowie zwiedzili m.in. sanktuarium św. Anny oraz weszli za klasztorne mury, by podziwiać wspaniały widok z ogrodów franciszkańskich. Po dwóch dniach wspólnego przebywania już wiadomo, kto jest bratnią duszą, a kto nadaje się na przewodniczącego klasy.

W Ósemce nie ma czasu na nudę. Uczniowie brali również udział w historycznej paradzie, która przeszła ulicami Opola z okazji 800-lecia miasta. Ten wyjątkowy przemarsz miał uzmysłowić opolanom, jak istotne jest nasze dziedzictwo kulturowe kształtowane m.in. przez ważne postacie, które zapisały się w dziejach miasta. Obok świętego Wojciecha i Jana Dobrego, pojawił się książę Bolesław I, któremu towarzyszył orszak poddanych, jakby wprost przeniesionych z czasów średniowiecza. Stylizacja licealistów z Ósemki - bo to oni stanowili drużynę władcy - zrobiła na wszystkich widzach niesamowite wrażenie, przenosząc ich kilka stuleci wstecz.

Nowa Trybuna Opolska