Sport

W mikołajki uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr VIII w Opolu wzięli udział w Finale Wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Szachach Drużynowych organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy w Opolu. Do zawodów przystąpiło osiem najlepszych drużyn województwa wyłonionych z dwóch półfinałów.
Po zaciętych zmaganiach nasi uczniowie musieli uznać wyższość tylko jednej drużyny z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzelcach Opolskich. Natomiast drugi stopień podium należał już do nas - drużyna PLO nr VIII w Opolu wywalczyła srebrne medale oraz tytuł wicemistrza województwa opolskiego w roku szkolnym 2017/2018. Ogromne gratulacje należą się szachistom z Ósemki, którzy swoją grą wywalczyli awans do Mistrzostw Polski Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Szachach Drużynowych. Skład zwycięskiej drużyny to: Adam Bidziński, Kacper Jankowiak, Jakub Srebrny, Emilia Karleszko. Uczniowie przygotowywali się do zawodów pod okiem Sławomira Szpali i Wojciecha Orczyka.

Szachy to królewska gra, która nie pozwala o sobie zapomnieć pomimo wszechobecności gier komputerowych. Może dlatego, że rozwija inteligencję przestrzenną i matematyczną. Wiedzą o tym uczniowie Ósemki, którzy chętnie stają do rywalizacji przy szachownicy. Memoriał Szachowy im. Aleksandra Kamińskiego to zawody, które na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń szkolnych. Te cykliczne zawody, rozgrywane od 2004 roku z okazji Dnia Patrona Szkoły, kierowane są do uczennic i uczniów LO nr VIII ( w latach 2004-2016 PG nr 5 ). Organizatorzy – Wojciech Orczyk i Sławomir Szpala podkreślają, że zawody cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży. W tym roku wzięło w nich udział trzynaście osób, grających systemem "każdy z każdym". W kategorii dziewcząt zwyciężyła Emilia Karleszko, wśród chłopców najlepszy okazał się Jakub Srebrny. Zwycięzca w kategorii chłopców na pytanie, dlaczego gra w szachy, odpowiada, że zadecydowała o tym rodzinna tradycja. W szachy gra mój dziadek i tato. Mnie pociąga w nich konieczność logicznego myślenia i przewidywania kolejnych ruchów – mówi Jakub Srebrny.

Judo to sztuka walki i dyscyplina olimpijska, kształtująca zmysł równowagi i ucząca strategii walki. Wymaga formy i inteligencji na macie. Może się nimi pochwalić uczeń VIII LO Andrzej Radzik, który ma na swoim koncie ogromny sukces sportowy. W Mistrzostwach Polski Młodziczek i Młodzików w Judo zajął drugie miejsce w kategorii +81 kg, zdobywając tym samym tytuł wicemistrza. W Poznaniu wygrał wszystkie walki już przed czasem. Dopiero w finałowym starciu mój przeciwnik okazał się nieco silniejszy. Przegrałem zaledwie o jedno wazari – mówi Andrzej.
Andrzej od dziecka interesuje się sportem, a judo trenuje od czterech lat w Uczniowskim Klubie Sportowym OKAY pod okiem byłego trenera kadry narodowej Jerzego Dodziana. Swoją pasję wymagającą wiele wysiłku z powodzeniem godzi ze szkolnymi obowiązkami. Andrzej to sportowiec i uczeń, który z pewnością zasługuje na uznanie. Gratulujemy!